پیشینه نظری و فصل دوم پایان نامه فرزندخواندگی

پیشینه نظری و فصل دوم پایان نامه فرزندخواندگی

پیشینه نظری و فصل دوم پایان نامه فرزندخواندگی

دانلود مبانی نظری و پیشینه تحقیق فرزندخواندگی که در آن به بررسی (چارچوب) ادبیات نظری و پیشینه نظری پژوهش در تحقیقات داخلی و خارجی می پردازیم.


مشخصات فایل
تعداد صفحات42
حجم159/239 کیلوبایت
فرمت فایل اصلیdocx

توضیحات کامل

فصل دوم پایان نامه و پیشینه نظری فرزندخواندگی عنوان این پژوهش می باشد که در ان به مبانی نظری و پیشینه تحقیق می پردازیم.

از دیدگاه حقوقی، فرزندخواندگی عبارت است از واگذاری سرپرستی کودکان بی سرپرست تحت سرپرستی و نظارت سازمان مربوط به خانواده های متقاضی که واجد شرایط قانون جاری حمایت از کودکان بی سرپرست می باشد. در آیین نامه اجرایی فرزندخواندگی سازمان بهزیستی در سال 1385 در تعریف فرزندخواندگی آمده است: "فرزندخواندگی به فرایندی اطلاق می شود، که در آن یک فرد از سوی یک زن و شوهر که والدین بیولوژیک او نیستند، ولی قانونا والدین او شمرده می شوند در خانواده ای پذیرفته می شود. با توجه به این مباحث می‌توان فرزندخواندگی را شیوه‌ای از مراقبت از کودکان معرفی نمود، که در آن رابطه والد-فرزندی به شیوه‌ای قانونی "عاطفی-اجتماعی" بین افراد برقرار می‌شود که هیچ رابطه‌ای به واسطه تولد با یکدیگر ندارند".


قبل از ظهور اسلام، فرزندخواندگی در میان قبایل عرب شبه جزیره عربستان به دلیل موقعیت مکانی و زمانی و آداب آن دوره بسیار مرسوم بوده است، زیرا اعراب بدوی به دلیل زندگی طاقت فرسای چادر نشینی در صحرای خشک و سوزان، زندگی مناسبی نداشته و همواره در حال جنگ، قتل و غارت و هجوم به سایر قبایل و کاروانها بودند. بی تردید در چنین شرایطی داشتن نیروهای تهاجمی یا دفاعی امری ضروری محسوب می شد و برای تامین این نیاز و ایجاد اقتدار لازم در نظر قبایل داشتن فرزند پسر به عنوان نیروی جنگی از ارزشهای فراوانی برخوردار بود،اما فرزند دختر نه تنها چنین نیازی را برآورده نمی ساخت، بلکه در صورت شکست در جنگ در معرض تهاجم مهاجمان قرار می گرفت، لذا از ترس هتک حیثیت و شرافت خانوادگی ناشی از ربوده شدن دختر و تجاوز به وی، در زمانی که دختران را زنده به گور می کردند، به قبول پسرخواندگان اقدام می نمودند .


این طرز تفکر که، اگر خانواده ای پسر نداشت یا تعداد آنها کم بود، از طریق فرزندخواندگی این کمبود را جبران می کردند و برچنین رابطه ای (فرزندخواندگی)،ضوابط خاص فرزند صلبی یعنی تمتع از ارث و حرمت نکاح را حاکم دانسته، فرزندخواندگی را "تبنی" و فرزندخوانده را" دعی" می نامیدند. بدین نحو که جامعه عرب آن زمان که از فلسفه وجودی بسیاری از اعمال انسان دوستانه فاصله گرفت بود و سرپرستی از کودکان یتیم را نیز مانند بسیاری از موضوعات در پیله ای از خرافات محصور نموده و به اسبابی چون داشتن فرزند ذکور فراوان حتی در غالب فرزندخواندگی به یکدیگر مباهات می کردند در چنین شرایطی بود که اسلام به عنوان دینی استوار بر پایه عدالت خواهی وبرابری و تقوی در شبه جزیره عربستان ظهور کرد، تا بت های نفس را بشکند و در بسیاری از معیارها عشیره ای و قبیله ای غلط دوران جاهلیت تغییر حاصل نموده و در ارزشهای واقعی جامعه تحولاتی به وجود آورد.


فهرست مطالب

کلیـات، مفاهیـم و پیشینـه فرزنـدخوانـدگی 9
مبحث نخست:کلیات ومفاهیم مرتبط 10
گفتار اول: کلیات 10
گفتار دوم: مفهوم کودکی و الفاظ مشابه (صبی، ولد، صغیر، طفل) 12
گفتار سوم: مفهوم تبنی و فرزند خواندگی 2
گفتار چهارم: مفهوم کودک بی سرپرست و بد سرپرست 6
مبحث دوم: تاریخچه فرزندخواندگی 7
گفتار اول: فرزندخواندگی در ایران باستان 7
گفتار دوم: فرزندخواندگی در اسلام 10
گفتار سوم: فرزندخواندگی در سایر ملل 14
مبحث سوم: بررسی تغییرات ناشی از قانونگذاری در فرزندخواندگی 16
گفتار اول: بررسی قانون حمایت از کودکان بدون سرپرست مصوب 1353 17
گفتار دوم: بررسی قانون حمایت ازکودکان و نوجوانان بی سرپرست و بد سرپرست مصوب1392 22


يشينه تحقيقاتي
پيشينه داخلی
پيشينه خارجی

منابع و مآخذ
منابع فارسی
منابع انگلیسی"

فصل دوم پایان نامه فرزندخواندگی

مبانی نظری فرزندخواندگی

پیشینه تحقیق فرزندخواندگی

پیشینه داخلی فرزندخواندگی

پیشینه خارجی فرزندخواندگی

پیشینه پژوهش فرزندخواندگی

پیشینه نظری فرزندخواندگی

ادبیات نظری فرزندخواندگی

چارچوب نظری فرزندخواندگی

مقاله

پاورپوینت

فایل فلش

کارآموزی

گزارش تخصصی

کارورزی

اقدام پژوهی

درس پژوهی

جزوه

خلاصه

نمونه سوال