چارچوب نظری و پیشینه پژوهش درمان شناختی رفتاری گروهی

چارچوب نظری و پیشینه پژوهش درمان شناختی رفتاری گروهی

چارچوب نظری و پیشینه پژوهش درمان شناختی رفتاری گروهی

این نوشتار مبانی نظری و پیشینه تحقیق درمان شناختی رفتاری گروهی را در پژوهش های داخلی و خارجی مورد بررسی قرار می دهد. 


مشخصات فایل
تعداد صفحات45
حجم122/928 کیلوبایت
فرمت فایل اصلیdocx

توضیحات کامل

چارچوب نظری و پیشینه پژوهش درمان شناختی رفتاری گروهی عنوان نوشتار برای فصل دوم پایان نامه می باشد.

از آنجا که گروه درماني با رويكرد شناختی رفتاری، رويكردي با تكيه بر بنيادهاي يادگيري بر فرایندهاي شناختي ناشي از كسب تجربه و نقش فرايندهاي شناختي در رفتار است، به استناد تجربه-هاي باليني، رفتار افراد در گروه، مشابه رفتار آنها در زندگي معمولي است. افراد با همان انگاره-هاي رفتاري كه در زندگي آنها تو ليد اشكال كرده وارد گروه مي شوند و دیري نمي پايد كه اين رفتارها در محدوده گروه به معرض نمايش گذاشته مي شود و طي آگاهي از رفتار، فرضيه ها، انگيزه ها، خيالات، انديشه ها و تصورات مراجعان، امكان جايگزيني نگرش ها و به طور كلي عقايد ناكارامد خود را با باورهايي عيني و ملموس تر پديد مي آورند(لطفي كاشاني، 1387).


بنابراین، درمانگران مي توانند درمان شناختي- رفتاري را براي ارزيابي و درمان بسياري از بيماريهاي مزمن پزشكي به كار برند و عوامل متعددي وجود دارد كه درمان شناختي-رفتاري را به يك درمان مناسب براي مشكلات مربوط به بيماري هاي پزشكي طولاني مدت تبديل مي كند. نخست اینکه، مشکلات مزمن پزشکی یا گروهی از مشکلات روانی همراه هستند که تاثیر درمان شناختی – رفتاری برای این مشکلات ثابت شده ای در درمان آنها دارد. حتی زمانی که تداوم درمان و هزینه های مربوطه را در نظر بگیریم درمان شناختی– رفتاری ارزانتر از دارو درمانی می باشد.

از نظر کارکرد مداخلات شناختی– رفتاری وابسته به بخش روان شناسی انجمن روان شناسی آمریکا، اغلب درمان های "دارای حمایت تجربی" مداخلات مبتنی بر دیدگاه روان شناختی – رفتاری هستند(وایت ، 2001، ترجمه فتاحی و مولودی، 1389). ثانیاً رویکرد رفتاری شناختی بویژه به علت نوع نگاه حاکم بر آن، روشی کارآمد است که برای مجموعه وسیعی از مشکلات کاربرد دارد. این رویکرد از یک طرف با ایجاد تغییرات رفتاری مطلوب(راچمن،2002) بر روی آن چه که افراد انجام می دهند متمرکز می شود و از طرف دیگر با تأکید بر فرایندهای روانی، افراد را هدایت می کند تا احساسات و باورهایی راکه موجب مشکلات رفتاری می شود؛ تغییر دهند (لطفی کاشانی، 1387). نتایج تحقیقات نیز نشان می دهند که با استفاده از فنون استاندارد شناخت- رفتار درمانگری مانند آموزش روانشناختی می توان آمیزش فکر- عمل را اصلاح کرد(زاکر و همکاران، 2002، به نقل از بایلینگ و همکاران، 2006).

فهرست مطالب

تعریف نظری درمان شناختی رفتاری تعریف عملیاتی درمان شناختی رفتاری فصل دوم پیشینه تحقیق و مبانی نظری در مورد درمان شناختی رفتاری گروهی

شناختی درمانی
درمان شناختی رفتاری
فرایندهای درمان شناختی رفتاری
راهبردها و فنون درمان شناختی رفتاری
آموزش مثبت نگری

يشينه تحقيقاتي
پيشينه داخلی
پيشينه خارجی

منابع و مآخذ
منابع فارسی
منابع انگلیسی


"

فصل دوم پایان نامه درمان شناختی رفتاری گروهی

مبانی نظری درمان شناختی رفتاری گروهی

پیشینه تحقیق درمان شناختی رفتاری گروهی

پیشینه پژوهش درمان شناختی رفتاری گروهی

پیشینه نظری درمان شناختی رفتاری گروهی

چارچوب نظری درمان شناختی رفتاری گروهی

مقاله

پاورپوینت

فایل فلش

کارآموزی

گزارش تخصصی

کارورزی

اقدام پژوهی

درس پژوهی

جزوه

خلاصه

نمونه سوال